Ako sa popasovať s výmenou interiérových zárubní?
Rekonštruujete byt? Alebo sa vám len nepáčia existujúce drevené dverné obložky a chcete ísť s dobou? Stavte na skryté zárubne, ktoré sú moderné a tiež trochu minimalistické. Čo musíte vedieť pred ich výmenou a na čo si dať pozor?
Skryté zárubne nechajú vyniknúť dvere
Klasickým zárubniam skoro odzvonilo, in sú skryté zárubne, ktoré na seba nestrhávajú pozornosť a nechávajú vyniknúť dvere.
Zárubne bez viditeľných dverných obložiek umožnia dverám splynúť so stenou a vytvoriť s ňou jednu rovinu. Sú nadčasové a obľúbené pre svoj minimalistický vzhľad, hodia sa ako do súkromných, tak do komerčných priestorov. Dokonca vizuálne rozšíria miestnosť a zároveň zachovajú jej vnútorný ráz.
Viete, že veľkou výhodou skrytých zárubní je možnosť otvárania dovnútra aj von?
Čo napríklad skrytá zárubňa AKTIVE od JAP FUTURE?
Chcete zárubňu, ktorá sa vyznačuje absolútne čistým dverným priechodom a vďaka ktorej budú dvere dokonale lícovať s okolitou stenou? Stavte na skrytú zárubňu AKTIVE, ktorá vytvára hranu priechodného otvoru a môžete ju prekryť povrchovou úpravou v podobe maľby alebo tapety.
Ako skrytú zárubňu nainštalovať?
Ako už to tak býva, aby bol výsledný dojem presne taký, ako si ho predstavujete, netreba podceniť výber ani montáž. Rovnako je to aj v prípade inštalácie skrytých zárubní. Tá sa líši podľa toho, či ide o novostavbu, alebo či rekonštruujete.
Dokladajú to aj slová Petra Paksiho, obchodného riaditeľa spoločnosti JAP FUTURE, českého výrobcu dizajnových dverných systémov, ktorý k tomu hovorí:
„Kým pri novostavbách sa skrytá zárubňa inštaluje už v rámci hrubej stavby, v prípade rekonštrukcie je potrebné najskôr vybúrať pôvodnú zárubňu s obložkami. Veľkosť stavebného otvoru pre skrytú zárubňu zostáva rovnaká, netreba nič domurovať – toto je ale možné až vďaka skrytým zárubniam AKTIVE 25/15 a 40/00, ktoré nahradili svojich predchodcov práve kvôli zjednoteniu stavebných otvorov na zabudovanie zárubní s obložkami a bez obložiek.“
Dôležitá je tiež presnosť a starostlivosť usadenia skrytých zárubní a začistenie stavebného otvoru
Štandardné obložkové zárubne dokázali sem tam skryť nejakú tú nedokonalosť múru, pri skrytých obložkách tomu je inak. Predsa len je finálny priechod bez pohľadovej obložky. Ako teda na inštaláciu skrytej zárubne?
• Buďte starostliví a trpezliví.
• Osadenie skrytej zárubne neuponáhľajte, venujte mu dostatočnú pozornosť.
• Všetko tiež musí byť dokonale rovné.
• Šírku stavebného otvoru v porovnaní s vonkajšou šírkou skrytej zárubne z každej strany o 1 centimeter zväčšite. To isté urobte aj s výškou.
Pýtate sa, prečo otvor na všetkých stranách zväčšovať? Podľa Petra Paksiho je táto rezerva dôležitá pre vloženie zárubne do stavebného otvoru a jej správne osadenie. Vždy sa totiž osadzuje na „čistú“ výšku dokončenej podlahy.
Komerčný článok