Zaváranie ovocia – naše tipy a rady ako postupovať
Ak máte veľkú záhradu plnú ovocia, tak ho pravdepodobne nestíhate spotrebovať. Najlepšie, čo môžete urobiť, je, že si ho odložíte na neskôr. Ovocie môžete usušiť, zamraziť alebo práve zavariť. Nie je nič lepšie, než keď v zime dostanete chuť na niečo sladké a aj vtedy si môžete dať ovocie zo svojej záhrady. Ako správne zavárať a ktoré tipy by ste mali poznať?
Čistota nadovšetko
Pri zaváraní je najdôležitejšia práve čistota. Ak by boli špinavé poháre, ovocie alebo „náradie“, s ktorým pracujete, tak by sa mohlo zavarené ovocie skaziť a celá vaša práca by vyšla navnivoč. Umývačka riadu je v tomto prípade vaším najlepším pomocníkom, pretože umýva poháre a viečka pri vysokej teplote, takže zmyje aj neviditeľnú špinu. Vo fľaškách by nemali zostať ani zvyšky saponátu. Rovnako dôležité je aj vytriedenie ovocia. Povyberajte ovocie s náznakom hniloby, tiež odstráňte všetky kôstky a stonky.
Poháre, nálev a sterilizácia
Poháre zbytočne neprepĺňajte, malo by tam vojsť dostatok nálevu a od vrchu musí zostať medzera. Keď sú naplnené, tak dolejte nálev. Ten sa vytvára z vody, a cukru. Množstvo regulujte aj podľa chuti ovocia. Potom poháre uzavrite viečkom, s čím vám môže pomôcť zaváracia hlavica. Na sterilizáciu budete potrebovať dostatočne veľký hrniec. Čím bude väčší, tým menej času vám zaváranie zaberie. Voda by nemala siahať vyššie, než do 1/3 pohárov. Do hrnca vložte teplomer a zavárajte 15 minút na 85 stupňoch Celzia.
Dôležité sú označenia
Zaváranie zakončíte tým, že si na fľaše zalepíte etikety. Nemal by byť na nich len druh ovocia, ale tiež rok a mesiac, v ktorom ste ho zavárali. Vďaka tomu budete mať lepší prehľad v špajzy. Keď hotové fľaše uskladníte, tak by ste ich mali pravidelne kontrolovať. Často sa stane, že je ovocie zavarené nesprávne a začne plesnivieť. V takomto prípade neváhajte a fľašu s jej obsahom vyhoďte.